Mamografija može da pomogne u proceni rizika za nastanak srčanih obollenja kod žena pomoću detektovanja naslaga kalcijuma u arterijama dojki i na taj način omogući ranu prevenciju potencijalnog oboljenja, što je naročito korisno za mlađe pripadnice ženske populacije, otkriće je koje je nedavno prezentovano na 65. godišnjem sastanku Američkog udruženja kardiologa u Čikagu i istovremeno objavljeno u časopisu JACC: Cardiovascular Imaging.
Srčana oboljenja su neposredan uzrok smrti 22.4% pripadnica ženske populacije u SAD, dok su maligne bolesti, prvenstveno karcinom dojke odgovorne za 21.5% smrtnih ishoda, što ih prema informacijama Nacionalnog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) stavlja na mesto dva najčešća uzroka smrti među ženama u Sjedinjenim državama..
Na godišnjem nivou, u SAD se obavi oko 37 miliona mamografskih ispitivanja, a Američko udruženje onkologa savetuje svim ženama starosti između 40-54 godina obavljanje ove procedure jednom godišnje, budući da je ova starosna grupa u najvećem riziku za nastanak malignoma dojke. Sa godinama i ovaj rizik donekle opada, pa se ženama od 55. godine života savetuje odlazak na mamografski pregled jednom u dve godine.
Digitalna mamografija koja se koristi u 96% institucija koje se bave ovom vrstom radiološke dijagnostike je vrlo objektivna metoda koja može da ustanovi ne samo postojanje tumora, već i kalcifikacija u dojci, što je naučnicima pružilo objektivnu mogućnost za procenu stepena kalcifikacije koronarnih arterija kod pacijentkinja koje su se podvrgle mamografiji. Kalcifikacija koronarnih arterija (CAC) spade u rane objektivne znake predstojeće koronarne bolesti, a brojna istraživanja su pokazala postojanje snažne veze između ateroskleroze i kalcifikacije arterijskih krvnih sudova dojke sa postojanjem rizika od srčanog i moždanog udara, kao i hipertenzije i brojnih drugih kardiovaskularnih bolesti. Rezultati do kojih su došli naučnici u pomenutom istraživanju ukazuju da bi stepen kalcifikacije arterija dojki mogao da bude objektivniji pokazatelj predstojeće koronarne bolesti u ženskoj populaciji u odnosu na povišene vrednosti holesterola, hipertenziju, pa čak i dijabetes.
Prof. Dr Harvey Hecht, profesor Medicinskog fakulteta Icahn u Mont Sinaju u Njujorku, SAD i director Službe za kardiovaskularnu radiološku dijagnostiku u Bolnici “Sv. Luka” u Mont Sinaju je sa timom sproveo istraživanje na uzorku od 292 pacijentkinje koje su podvrgnute mamografiji i nekontrastnom ispitivanju dojki CT skenerom tokom jedne kalendarske godine. Nijedna od učesnica studije nije imala dijagnostikovanu bolest srca ili krvnih sudova pre uključivanja u istraživanje. Stepen kalcifikacije arterija dojke je klasifikovan pomoću skale sa vrednostima od 0-12, gde je ocean 12 predstavljala najintenzivniji stepen kalcifikacije.
Rezultati su pokazali signifikantnu kalcifikaciju arterija dojke kod čak 124 ispitanice (42.5%) koja je utvrđena mamografijom, a od ovog broja je kod 70% ispitanica utvrđeno istovremeno postojanje kalcifikacije koronarnih arterija; istovremeno, skener je pokazao postojanje kalcifikacije koronarki kod 63% ispitanica kod kojih je prethodno na ovaj način utvrđeno postojanje kalcifikata u arterijama dojke. Ono što je još značajnije je činjenica da je polovina ispitanica koje su učestvovale u istraživanju bila mlađa od 60 godina života. I još alarmantnije otkriće: koronarna kalcifikacija je utvrđena kod čak 83% ispitanica mlađe životne dobi kod kojih je otkrivena kalcifikacija arterija u dojci, navode stručnjaci.
Iako ne baš ohrabrujući, dobijeni rezultati studije su ukazali na mogućnost rane prevencije dva najčešća uzročnika smrti u ženskoj populkaciji putem primene samo jedne dijagnostičke procedure, što je svakako značajno iz ugla komfora pacijenata, ali i iz ekonskog ugla, budući da dijagnostika ovih oboljenja ne spada u red jeftinih procedura. Dr. Hecht je istakao da mnoge pripadnice lepšeg pola.a naročito one mlađe životne dobi zapravo i ne razmišljaju o zdravlju koronarnih arterija sve do trenutka potencijalnog oboljevanja, dodavši da prema sprovedenoj studiji postojanje kalcifikata u dojci može biti alarm za ispitivanje postojanja kalcijumskog plaka u koronarnim arterijama i izrazivši nadu celog tima koji je učestvovao u istraživanju da će njihovo otkriće značajno pomoći u ranoj prevenciji kardiovaskularnih bolesti kod pripadnica ženske populacije.
Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.
Pratite nas